Kobiecym Okiem Parenting

Arcyważna książka dla dzieci, która nigdy nie pojawi się w polskich księgarniach

7 października 2018

 

Szukałam takiej książki od kilku lat, jednak ku mojemu zdziwieniu, a wręcz oburzeniu w Polsce jej nie znalazłam. Za to w innych krajach Europy jest ona niczym Elementarz dla pierwszoklasistów. Dlaczego tak ważna, wróć!, ogromnie ważna, książka jest w naszym kraju niedostępna? Czy to przypadek i nie znalazł się do tej pory żaden chętny do podjęcia tematu, czy może „siły wyższe“ nie sprzyjają jej publikacji?  

 

Przeglądałam internet i niejednokrotnie natknęłam się na forach na pytania dotyczące w ogóle istnienia takiej książki albo planach jej zrealizowania. Zatem zapotrzebowanie jest, gorzej z wykonaniem! No to zacznijmy od początku…

 

 

Jakiś czas temu pisałam Wam o moim podejściu do religii i o przerażeniu jakie wywołał we mnie widok księdza w przedszkolu mojego dziecka —->Tutaj możecie przeczytać o całym problemie. Teraz powoli nadchodzi czas, w którym moje i,  jak dowiedziałam się z rozmów ze znajomymi, nie tylko moje dziecko zadaje wiele pytań dotyczących śmierci, gdzie po niej lądujemy, nieba, aniołów i innych dupereli dość mocno związanych z naszą religią. Jako, że jestem osobą raczej wierzącą, jednak absolutnie nie religijną, doszłam do wniosku, że najwyższy czas zapoznać moje dziecko z  niektórymi aspektami wiary, a najlepiej z WIARAMI. No właśnie i tutaj wszystko ma swój początek.

Bo jak się okazuje, dla ludzi takich jak ja, które nade wszystko chcą, aby dziecko było otwarte i  świadome, że są jeszcze inne religie oraz inne wierzenia na świecie, nie ma alternatywy. Albo sięgamy po Biblię, albo…no właśnie, po co? Po nic, gdyż nie ma ŻADNEJ publikacji na polskim rynku skierowanej dla najmłodszych z religiami świata. Przepraszam, poprawiam się, są 3, ale o totalnych BZDURACH w nich zawartych napiszę za chwilę.

 

Nazwałabym się Człowiekiem Środka – takim, który ma pojęcie co w chrześcijańskiej trawie piszczy, ale też szanuje i jest bardzo ciekawy, co słychać w trawie innych wiar. Jako osoba dorastająca w przeciętnej podstawówce w równie przeciętnej mieścinie wiem, jak ciężki szkolny żywot miały dzieciaki z innych wiar, po „naszemu“ zwani KOCIARZAMI. Przyznajcie, pewnie i w Waszej szkole w Waszych czasach były podobne historie…Lekcja religii i te kilka osób, które na nią nie uczęszczały – no po prostu odmieńcy, o których się plotkowało, czasami wyśmiewało i wykluczało z grupy. Niestety tak to funkcjonowało i pewnie do dziś funkcjonuje. A wystarczyłoby dać  alternatywę – wiedzę o innych wiarach, najlepiej Etykę, zamiast straconej godziny na świetlicy, a w efekcie naznaczenie, jako tych gorszych dzieciaków…

 

Wracając do książki, ogromnie żałuję, że nie ma żadnej pozycji dla najmłodszych, dzięki której dzieciaki mogłyby w łatwy, przystępny i ciekawy sposób zaczerpnąć nieco wiedzy o innych wiarach i przekonać się, że na świecie jest ich wiele i żadna w oczach ich wyznawców nie powinna być „Tą lepszą“. Tak przecież rodzi się tolerancja, szacunek i otwartość, dlaczego zatem już najmłodsze dzieci mają do nich utrudnioną drogę? Ciężko nam, rodzicom, wytłumaczyć w sposób zrozumiały dla Malucha tak istotne kwestie jak podstawy innych religii bez wsparcia się fachową i dostosowaną do wieku literaturą…

 

ksiazka dla dzieci o religiach swiata

 

Chcę Wam pokazać genialną i bardzo prostą książeczkę poruszającą tematykę największych  religii świata. Pewnie większość z Was nie rozumie, co jest w niej napisane – w końcu to książka w języku niemieckim, ale to właśnie jest plus tej sytuacji. Poczujcie się jak dziecko, które nie potrafi czytać, a wiedzę czerpie jedynie z obrazków. Już one same pokazują nam całkiem sporo i dają pewną dawkę wiedzy, jak np charakterystyczne dla danej religii budowle, przedmioty, sposoby modlenia się czy ubierania. Spójrzcie tylko jak proste są to ilustracje! Można otwierać okienka, są też specjalne wgłębienia jak np przy śladach stóp Buddy. Ta książka daje bardzo powierzchowny ale PODSTAWOWY wgląd w najważniejsze religie świata. Mamy tu Hinduizm, Buddyzm, Islam, Judaizm oraz Chrześcijaństwo. Wszystko zaczyna się od pytania „Dlaczego ludzie wierzą“, następnie „Skąd pochodzi religia?“ Każda strona poświęcona jest jednej religii, a w ukrytych okienkach można odnaleźć cenne informacje dotyczące przełomowych momentów dla danej religii. Bardzo podoba mi się też przedstawienie jak różne wiary świętują 24. Grudzień czyli naszą Wigilię i co znajduje się na stołach w ten wyjątkowy dzień u różnych wyznań. Jestem absolutnie zachwycona tą książką. Jest taka, jaka powinna być dla Malucha: pięknie wydana, bardzo interesująca, niedługa, ciekawa, a przede wszystkim fachowa i rzeczowa! Dodałabym jeszcze UCZCIWA i całkowicie obiektywna. To po prostu zbiór najważniejszych informacji, wszystko co dziecko może przyswoić w interesujący dla siebie sposób. Wszystko pięknie, tylko dlaczego do cholery nie ma jej na regałach w polskich księgarniach??!

ksiazka o religiach swiata dla dzieci

 

religia swiata dla dzieci ksiazka

ksiazka o roznych religiach dla dzieci

ksiazka z religiami swiata dla dzieci

Otwierane okienka z pewnością spodobają się Maluchom

ksiazka dla dzieci o religiach swiata

Wgłębienia w śladach stóp Buddy – ten obrazek na pewno zapadnie w pamięć dzieciom

ksiazka o religiach swiata

W co wierzą Muzułmanie

ksiazka o religiach swiata dla dzieci

Ponownie okienka. Fantastyczne rozwiązanie

 

religie swiata dla dzieci ksiazka

religie swiata ksiazka dla dzieci

Czym jest Islam?

religie swiata ksiazka dla dzieci

ksiazka dla dzieci o religiach swiata

religie swiata dla dzieci ksiazka

ksiazka dla dzieci o roznych religiach

W co wierzą Chrześcijanie?

ksiazka o roznych religiach dla dzieci

 

 

Teraz dla odmiany pokażę Wam, co wydawnictwa proponują nam w zamian!

Co prawda, nie mam tych książek na swoim regale i raczej po przejrzeniu ich spisu treści mieć nie będę, nie mniej jednak te książki są dość popularne i wyskakują w wyszukiwarkach po wpisaniu frazy „książki dla dzieci o religiach świata“…Co dla mnie jest najgorsze w tych wydaniach, to nie tylko ich wydanie – typowe cegły i długie teksty, które są dla mniejszych dzieci po prostu nieprzyswajalne, ale PRZEDE WSZYSTKIM to, co jest tam napisane! Absolutnie stronnicza, krzywdząca i niekiedy prześmiewcza treść,  Przykład z książki „Kim oni są, ci Muzułmanie“ i rozdział 16. „ Czy oni chcą nas zabić? O dżihadystach i dżihadzie“ …MASAKRA!!! i to jest książka dla dzieci?? Po tytule tego rozdziału pozostawiam Wam chwilę na refleksję…

ksiazka o religiach swiata dla dzieci

rozne religie ksiazka dla dzieci

 

Następna popularna książka, z której rzekomo nasze dzieci mają dowiedzieć się conieco o wiarach pisana z ręki typowego katolika – „ Bozie, czyli jak wygląda Bóg“ Pod szyldem religii świata dowiadujemy się tylko o wierze katolickiej, inne są potraktowane baaardzo po łebkach. I tak znajdziecie w “Boziach” informacje: dlaczego Pierwsza Komunia pisze się z dużej litery, jak zostaje się chrześcijaninem, żydem, muzułmaninem, buddystą i czy można odprawić nabożeństwo bez księdza? I wszystko na ten temat…Pomijam niezachęcającą grafikę, długi tekst pisany ciągiem, ale w zasadzie to tylko szczególiki przy takiej „interesującej“ treści…

 

ksiazki o religiach swiata dla dzieci

 

I ostatnia książka „Jest wiele wiar“, która bardziej przypomina podręcznik szkolny niż książkę dedykowaną małym dzieciom. I szczerze, nie wiem jakich argumentów musiałabym użyć aby moje dziecko dało się namówić na czytanie jej. Autor opowiada o czterech parach dzieci (za każdym razem chłopak i dziewczynka), wychowywanych w różnych wyznaniowo rodzinach. Opisuje ich przykładowy dzień, tydzień, rok. Przy okazji dokładnie charakteryzuje podstawy każdej religii, najważniejsze święta i obrzędy. Brzmi ciekawie, jednak w małego dziecka zupełnie takie nie jest. Dla nastolatka owszem, jednak nie w takim targecie szukałam książki.

 

ksiazki p religiach swiata dla dzieci

 

ksiazki z roznymi religiami dla dzieci

 

I na tym religioznawstwo dla najmłodszych się kończy, co wprawia mnie naprawdę w kiepski nastrój…

A jakie są Wasze spostrzeżenia w tym temacie? Macie w założeniu edukowanie dzieci w tym zakresie, czy może wystarcza Wam to, co na lekcji religii jest bądź będzie mówione? Widzicie potrzebę posiadania takiej pozycji na regale? A może znalazłyście książkę poruszającą tą tematykę godną polecenia?

Sprawdź inne wpisy

3 komentarze

  • Odpowiedz Małgorzata 9 października 2018 at 07:27

    Nie jestem wierząca węc nie mam opini.

  • Odpowiedz Gosia 9 października 2018 at 08:38

    Nie zastanawiałam się jeszcze nad poruszaniem z dzieckiem tematyki religijnej. Książka, którą przedstawiasz rzeczywiście wydaje się być interesująca. Aż przykro patrzeć momentami na polskie odpowiedniki.

  • Odpowiedz Bookendorfina Izabela Pycio 9 października 2018 at 10:27

    Wielokrotnie poruszałam z dziećmi religijne tematy, przedstawiając źródła głębokich wierzeń, różnorodność typów religii, ich odłamów. Masz rację takiej książki jeszcze nie spotkałam.

  • Zostaw odpowiedź